Oferujemy:
  • - nagrania dźwiękowe studyjne oraz live
  • - nagrania lektorskie
  • - nagrania reklam radiowych i telewizyjnych
  • - oprawę dźwiękową rozgłośni radiowych
  • - nagrania do prezentacji
  • - prompty telefoniczne
  • - przygotowanie CD mastera

Przygotowanie płyty do tłoczni to tzw. przygotowanie "mastera".

Dobrze przygotowana płyta "master" powinna zawierać następujące elementy:

1. CD TEXT – powinien zawierać wszelkie opisy dotyczące nagrania, twórcy, wykonawcy i wydawcy. Informacje te wyświetlają się w odtwarzaczach CD, które posiadają funkcję CD TEKST, oraz we wszystkich odtwarzaczach multimedialnych i komputerach.

2. CD INFO – powinno zawierać wszystko, co dotyczy samej płyty, czyli tytuł, wykonawca, kiedy i w jakim studiu została nagrana, kto był realizatorem nagrania, kto robił mastering, kto jest właścicielem danego nagrania, itd.

3. KODY ISRC – są to kody identyfikujące (niepowtarzalne numery) każdy utwór na świecie. Pozwalają zidentyfikować wydawcę i artystę na całym świecie. Kod ten identyfikuje nagranie przez cały czas jego istnienia i może być stosowany przez producentów nagrań dźwiękowych i muzycznych nagrań wideo (tj. wydawców nagrań) jak również przez organizacje zarządzające prawami autorskimi, organizacje nadawców, biblioteki, licencjobiorców, itp. Polecamy stosowanie kodów ISRC każdemu wydawcy, bo to podnosi rangę samej płyty i jest obecnie światowym standardem.

4. METRYCZKĘ CD – specjalny dokument zawierający wszystkie informacje o płycie wraz z Title, Length, Pause, Start, End, ISRC, Prot., opisem i adresem studia masteringowego. Informacje te są bardzo ważne podczas skanowania i odczytywania informacji z CD "mastera".

5. CERTYFIKAT ZGODNOŚCI DANYCH – zgodność wszelkich danych i informacji dotyczących nagrania dostarczonych przez klienta.


UWAGA:

Dla tłoczni należy przygotować 2 egz. CD wypalone na 2 różnych nagrywarkach z prędkością nie większą niż 4x! (dotyczy audio CD).

W przypadku stwierdzenia błędów na masterze w procesie skanowania w tłoczni płyta nie zostanie dopuszczona do dalszej produkcji.

Dlatego tak ważne jest prawidłowe przygotowanie płyty MASTERA.

Mastering materiału jest czymś innym niż samo przygotowanie CD do tłoczni. Mastering jest finalnym etapem produkcji muzycznej, etapem twórczym, którego celem jest wydobycie niuansów brzmieniowych. Pojęcie masteringu często mylone jest po prostu z poprawianiem brzmienia.

Mastering jest procesem dostosowania materiału do nawyków słuchowych odbiorców, w tym sensie, że jego zadaniem jest ujednolicenie brzmieniowe materiału. Utwory powinny stanowić stylistyczną całość. Materiał traktujemy tu syntetycznie próbując osiągnąć optymalny balans. Całość materiału powinna być dostosowana do powszechnie obowiązujących standardów brzmienia i dynamiki tak, by materiał brzmiał znakomicie na każdym sprzęcie.

YouTube

Subskrybuj nasz kanał, by móc oglądać nasze najnowsze realizacje!

Facebook

Odwiedź nasz fanpage, aby dowiedzieć się, co aktualnie realizujemy! Zobacz nasze projekty i bądź na bieżąco z nowościami!